Atrakcje turystyczne


Rezerwat Biała Woda
Jaworki są malowniczą wsią położoną u zbiegu dolin dwóch potoków: Białej i Czarnej Wody, których wspólne nurty tworzą potok Grajcarek. Wieś leży u podnóża Małych Pienin (z najwyższym szczytem Wysoka 1025 m n.p.m.) na obszarze historycznie określanym jako Ruś Szlachtowska nieopodal znanego uzdrowiska Szczawnica. Koltlinę Jaworek od północy i północnego wschodu otacza Beskid Sądecki z dominującym pasmem Radziejowej.

Od wiosny do późnej jesieni na okolicznych halach wypasane są owce, co dodaje niepowtarzalnego uroku okolicom Jaworek, a turystom pozwala na delektowanie się smakiem owczych przysmaków: oscypków, żentycy i bundzu.

Pod względem swojego położenia, występującej flory i fauny, niezwykle ciekawych form rzeźby terenu Jaworki są zapewne jednym z bardziej interesujących miejsc w Polsce. Piękne rezerwaty przyrody:

Biała Woda - jest to jeden z najładniejszych wąwozów Pienin – piękne skały wapienne, turnie, potok Biała Woda oraz unikatowa roślinność to największe walory Rezerwatu. Znakomicie nadaje się do spacerów i jest doskonale przygotowany turystycznie - wygodna droga (zamknięta dla ruchu pojazdów), ławeczki, mostki, tablice informacyjne. Jest to również trasa dla turystyki rowerowej. Przed II Wojną Światową Biała Woda zamieszkana była przez Łemków, którzy utrzymywali się z wypasu zwierząt, uprawy roli i drobnego rzemiosła. Po II wojnie światowej w ramach akcji „Wisła” w 1947 r. wysiedlono Rusinów, a zabudowania zniszczono. Widoczne są jeszcze na terenie rezerwatu resztki fundamentów i zdziczałe drzewka owocowe.

Wąwóz Homole – głęboki (do 120 m) i stosunkowo wąski kanion o bardzo stromych ścianach biegnący wzdłuż potoku Kamionek tworzącego liczne malownicze kaskady. Piękne widoki i atrakcje przyrodnicze sprawiają, że Wąwóz Homole jest najpopularniejszym miejscem wycieczek turystycznych w Jaworkach.

Zaskalskie-Bodnarówka - Rezerwat znajduje się w dolinie Skalskiego Potoku uchodzącego do Grajcarka w Jaworkach oraz na zboczach zalesionej góry Skalskie. Atrakcją Rezerwatu są piękne skały wapienne porośnięte unikatową roślinnością.

Wysokie Skałki - Znajduje się na granicy ze Słowacją, na wysokości 900-1050 m n.p.m. Rezerwat ma ogromne walory krajobrazowe. Z nagiego wierzchołka Wysokich Skałek (Wysokiej – 1025 m n.p.m.) rozciągają się przepiękne widoki na Pasmo Radziejowej, Babią Górę, Tatry i Pieniny. Od wschodniej strony wierzchołka Wysokiej urwiste wapienne skały o do 20 m.

stanowią największe atrakcje turystyczne dostępne nie tylko dla wytrawnych turystów górskich, lecz także dla mniej doświadczonych piechurów, w tym tych najmłodszych.

Doskonałe miejsca do rodzinnych wycieczek i spacerów, jazdy rowerem lub konnej turystki górskiej.


Ponadto region oferuje liczne inne atrakcje, m.in.:

spływ na flisackiej tratwie w dół Dunajca, rafting Dunajcem, spływ kajakowy po Dunajcu, trasy i wyciągi narciarskie, górskie trasy rowerowe, pijalnie wód mineralnych, Słowacja po sąsiedzku.
Wszystko to sprawia, że Jaworki są doskonałym miejscem do wypoczynku - w tym aktywnego dla całej rodziny.


 
Copyright © 2010 | Koliba Pod Kozińcem
Projekt i realizacja VEGA.NET.PL